NEW
Kategoria-Matematyka Kategoria-Statystyka Kategoria-Korepetycje
Kategoria-Matematyka.Podkategoria-PrzydatneWzory Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Gimnazjum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Liceum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Studia Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wzory Kategoria-Statystyka.Podkategoria-StatystykaOpisowa Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wnioskowanie Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Testy Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Matematyka Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Statystyka
 

ISBN 83-7011-783-X str.279

Czas toczenia detalu ma rozkład Estymacja wariancji - obraz numer 2431 . Oszacować metodą przedziałową wariancję czasu toczenia detali na poziomie ufności Estymacja wariancji - obraz numer 2432 , jeśli na podstawie 16-elementowej próby otrzymano wariancję równą 5 [min 2 ].

1. JAK ROZPOZNAĆ ZADANIE DOTYCZĄCE ESTYMACJI PRZEDZIAŁOWEJ ?

Po przeczytaniu całego zadania zwracamy uwagę na zdanie:

Oszacować metodą przedziałową wariancję czasu toczenia detali na poziomie ufności Estymacja wariancji - obraz numer 2433 , jeśli na podstawie 16-elementowej próby otrzymano wariancję równą 5 [min 2 ].

Występują tu zwroty: oszacować metodą przedziałową i poziom ufności - w związku z tym na pewno jest to zadanie dotyczące estymacji przedziałowej.

2. ANALIZA I PRAWIDŁOWE WYPISANIE DANYCH.

Analizujemy zdanie po zdaniu.

Czas toczenia detalu ma rozkład Estymacja wariancji - obraz numer 2434 .

Zapis Estymacja wariancji - obraz numer 2435 oznacza założenie normalności rozkładu czasu toczenia detali i to już odnosi się do populacji (wcześniej wspominałam w części teoretycznej, że próba jest z reguły za mała aby stwierdzić rozkład normalny). Mamy częściową informację na temat tego rozkładu, zatem możemy zapisać: Estymacja wariancji - obraz numer 2436 - rozkład normalny o znanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 2437 min. i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 2438 .

Oszacować metodą przedziałową wariancję czasu toczenia detali na poziomie ufności Estymacja wariancji - obraz numer 2439 , jeśli na podstawie 16-elementowej próby otrzymano wariancję równą 5 [min 2 ].

Podano poziom ufności Estymacja wariancji - obraz numer 2440 . Od razu wyznaczamy Estymacja wariancji - obraz numer 2441 . W tym zdaniu zaczyna się również opis próby, ponieważ pojawia się informacja na temat wylosowania konkretnej ilości jednostek spośród wszystkich detali. Oznaczamy więc liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 2442 . Znana jest także wariancja dla próby, czyli Estymacja wariancji - obraz numer 2443 (oczywiście zastosowaliśmy oznaczenia dla próby). Dysponując wartością wariancji można od razu wyznaczyć odchylenie standardowe jako pierwiastek z wariancji: Estymacja wariancji - obraz numer 2444 .

Podsumowując tworzymy przejrzystą tabelę z danymi:

POPULACJA wszystkie detale
PRÓBA 16 wybranych detali
Estymacja wariancji - obraz numer 2445 - rozkład normalny o znanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 2446 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 2447
Estymacja wariancji - obraz numer 2448

Estymacja wariancji - obraz numer 2449 - współczynnik ufności, Estymacja wariancji - obraz numer 2450

3. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO WZORU.

Szukamy parametru, który należy oszacować przedziałem ufności i w ostatnim zdaniu wyłapujemy słowo:

Oszacować metodą przedziałową wariancję czasu toczenia detali na poziomie ufności Estymacja wariancji - obraz numer 2451 , jeśli na podstawie 16-elementowej próby otrzymano wariancję równą 5 [min 2 ].

Słowo wariancja oznacza, że będziemy budować przedział ufności oczywiście dla wariancji Estymacja wariancji - obraz numer 2452 z populacji.

Spójrzmy w kartę wzorów. Dla wariancji mamy do wyboru dwa modele. Teraz wracamy do danych i sprawdzamy, czy jest Estymacja wariancji - obraz numer 2453 znana i jaka jest liczebność próby. Estymacja wariancji - obraz numer 2454 nie jest znana , a liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 2455 jest mniejsza od 30 Estymacja wariancji - obraz numer 2456 , zatem wybieramy model I . W danych występuje Estymacja wariancji - obraz numer 2457 , także interesuje nas pierwsza wersja wzoru z wybranego modelu.

Estymacja wariancji - obraz numer 2458

4. UZUPEŁNIANIE WYBRANEGO WZORU I OBLICZENIA.

Wracamy do danych z tabeli i uzupełniamy wzór Estymacja wariancji - obraz numer 2459 konkretnymi danymi.

Estymacja wariancji - obraz numer 2460

Estymacja wariancji - obraz numer 2461

Estymacja wariancji - obraz numer 2462

Teraz należy odczytać odpowiednią statystykę z tablic. W formule znajduje się literka Estymacja wariancji - obraz numer 2463 (grecka litera czyt. chi ), zatem skorzystamy z tablic rozkładu chi-kwadrat (link). W tym przypadku będziemy odczytywać statystykę dwukrotnie, ponieważ w uzupełnionym wzorze występują dwa nieco różniące się symbole: Estymacja wariancji - obraz numer 2464 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 2465 . Zapis Estymacja wariancji - obraz numer 2466 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 2467 i 15 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 2468

Z kolei zapis Estymacja wariancji - obraz numer 2469 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 2470 i 15 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 2471

Wracamy do obliczeń i podstawiamy Estymacja wariancji - obraz numer 2472 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 2473 :

Estymacja wariancji - obraz numer 2474

5. WYNIK I INTERPRETACJA.

Ostatecznie otrzymujemy: Estymacja wariancji - obraz numer 2475

Interpretacja brzmi następująco: Z ufnością 0,9 nieznana wariancja czasu toczenia detali mieści się w przedziale od 3,20 do 11,02 [min 2 ].

Powstała dziwna jednostka - min 2 , ale w przypadku wariancji (jednostka podniesiona do kwadratu) nie jest to nic nadzwyczajnego i nie należy na to zwracać większej uwagi. Przyjęło się zresztą, że samej wariancji się nie interpretuje, ale już odchylenie standardowe, które jest pierwiastkiem z wariacji - jak najbardziej.