NEW
Kategoria-Matematyka Kategoria-Statystyka Kategoria-Korepetycje
Kategoria-Matematyka.Podkategoria-PrzydatneWzory Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Gimnazjum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Liceum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Studia Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wzory Kategoria-Statystyka.Podkategoria-StatystykaOpisowa Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wnioskowanie Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Testy Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Matematyka Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Statystyka
 

W centrali telefonicznej dokonano 17 obserwacji długości losowo wybranych rozmów w ciągu jednego dnia i otrzymano (w min.): Estymacja wariancji - obraz numer 2302 , Estymacja wariancji - obraz numer 2303 . Na tej podstawie przy założeniu, że długości rozmów telefonicznych mają rozkład normalny, wyznaczyć 90%-ową realizację przedziału ufności dla wariancji czasu długości rozmowy telefonicznej przeprowadzonej za pośrednictwem centrali w danym dniu.

1. JAK ROZPOZNAĆ ZADANIE DOTYCZĄCE ESTYMACJI PRZEDZIAŁOWEJ ?

Po przeczytaniu całego zadania zwracamy uwagę na zdanie:

Na tej podstawie przy założeniu, że długości rozmów telefonicznych mają rozkład normalny, wyznaczyć 90%-ową realizację przedziału ufności dla wariancji czasu długości rozmowy telefonicznej przeprowadzonej za pośrednictwem centrali w danym dniu.

Występuje tu charakterystyczny dla tej grupy zadań zwrot: wyznaczyć 90%-ową realizację przedziału ufności - w związku z tym na pewno jest to zadanie dotyczące estymacji przedziałowej.

2. ANALIZA I PRAWIDŁOWE WYPISANIE DANYCH.

Analizujemy zdanie po zdaniu.

W centrali telefonicznej dokonano 17 obserwacji długości losowo wybranych rozmów w ciągu jednego dnia i otrzymano (w min.): Estymacja wariancji - obraz numer 2304 , Estymacja wariancji - obraz numer 2305 .

Od razu zaczyna się opis próby, ponieważ pojawia się informacja na temat wylosowania konkretnej ilości jednostek spośród wszystkich rozmów. Oznaczamy więc liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 2306 . Podano również podstawowe parametry dla próby tzn. średnią Estymacja wariancji - obraz numer 2307 i odchylenie standardowe Estymacja wariancji - obraz numer 2308 . W tym przypadku nie ma żadnych wątpliwości co do oznaczeń.

Na tej podstawie przy założeniu, że długości rozmów telefonicznych mają rozkład normalny, wyznaczyć 90%-ową realizację przedziału ufności dla wariancji czasu długości rozmowy telefonicznej przeprowadzonej za pośrednictwem centrali w danym dniu.

W tym zdaniu występuje założenie normalności rozkładu długości rozmów telefonicznych i to już odnosi się do populacji (wcześniej wspominałam w części teoretycznej, że próba jest z reguły za mała aby stwierdzić rozkład normalny). Nie mamy informacji na temat tego rozkładu, zatem możemy tylko zapisać Estymacja wariancji - obraz numer 2309 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 2310 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 2311 . Podano również współczynnik ufności używając wyrażenia 90% realizacja przedziału ufności, tak więc Estymacja wariancji - obraz numer 2312 . Od razu wyznaczamy Estymacja wariancji - obraz numer 2313 .

Podsumowując tworzymy przejrzystą tabelę z danymi:

POPULACJA rozmowy telefoniczne przeprowadzane w centrali w ciągu jednego dnia
PRÓBA 17 wybranych rozmów telefonicznych
Estymacja wariancji - obraz numer 2314 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 2315 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 2316
Estymacja wariancji - obraz numer 2317

Estymacja wariancji - obraz numer 2318 - współczynnik ufności, Estymacja wariancji - obraz numer 2319

3. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO WZORU.

Szukamy parametru, który należy oszacować przedziałem ufności i w ostatnim zdaniu wyłapujemy słowo:

Na tej podstawie przy założeniu, że długości rozmów telefonicznych mają rozkład normalny, wyznaczyć 90%-ową realizację przedziału ufności dla wariancji czasu długości rozmowy telefonicznej przeprowadzonej za pośrednictwem centrali w danym dniu.

Słowo wariancja oznacza, że będziemy budować przedział ufności oczywiście dla wariancji Estymacja wariancji - obraz numer 2320 z populacji.

Spójrzmy w kartę wzorów. Dla wariancji mamy do wyboru dwa modele. Teraz wracamy do danych i sprawdzamy, czy jest Estymacja wariancji - obraz numer 2321 znana i jaka jest liczebność próby. Estymacja wariancji - obraz numer 2322 nie jest znana , a liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 2323 jest mniejsza od 30 Estymacja wariancji - obraz numer 2324 , zatem wybieramy model I . W danych występuje Estymacja wariancji - obraz numer 2325 , także interesuje nas pierwsza wersja wzoru z wybranego modelu.

Estymacja wariancji - obraz numer 2326

4. UZUPEŁNIANIE WYBRANEGO WZORU I OBLICZENIA.

Wracamy do danych z tabeli i uzupełniamy wzór Estymacja wariancji - obraz numer 2327 konkretnymi danymi.

Estymacja wariancji - obraz numer 2328

Estymacja wariancji - obraz numer 2329

Estymacja wariancji - obraz numer 2330

Teraz należy odczytać odpowiednią statystykę z tablic. W formule znajduje się literka Estymacja wariancji - obraz numer 2331 (grecka litera czyt. chi ), zatem skorzystamy z tablic rozkładu chi-kwadrat (link). W tym przypadku będziemy odczytywać statystykę dwukrotnie, ponieważ w uzupełnionym wzorze występują dwa nieco różniące się symbole: Estymacja wariancji - obraz numer 2332 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 2333 . Zapis Estymacja wariancji - obraz numer 2334 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 2335 i 16 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 2336

Z kolei zapis Estymacja wariancji - obraz numer 2337 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 2338 i 16 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 2339

Wracamy do obliczeń i podstawiamy Estymacja wariancji - obraz numer 2340 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 2341 :

Estymacja wariancji - obraz numer 2342

5. WYNIK I INTERPRETACJA.

Ostatecznie otrzymujemy: Estymacja wariancji - obraz numer 2343

Interpretacja brzmi następująco: Z ufnością 0,9 nieznana wariancja czasu długości rozmowy telefonicznej przeprowadzonej za pośrednictwem centrali w danym dniu mieści się w przedziale od 1,45 do 4,80 minut 2 .

Powstała dziwna jednostka - minuty 2 , ale w przypadku wariancji (jednostka podniesiona do kwadratu) nie jest to nic nadzwyczajnego i nie należy na to zwracać większej uwagi. Przyjęło się zresztą, że samej wariancji się nie interpretuje, ale już odchylenie standardowe, które jest pierwiastkiem z wariacji - jak najbardziej.