NEW
Kategoria-Matematyka Kategoria-Statystyka Kategoria-Korepetycje
Kategoria-Matematyka.Podkategoria-PrzydatneWzory Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Gimnazjum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Liceum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Studia Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wzory Kategoria-Statystyka.Podkategoria-StatystykaOpisowa Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wnioskowanie Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Testy Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Matematyka Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Statystyka
 

Badania wykazały, że rozkład długości trwania życia motyli pewnego pospolitego gatunku zamieszkującego Puszczę Białowieską można uznać za normalny. W losowej próbie liczącej 100 złowionych motyli stwierdzono, że wariancja długości trwania życia wynosi 0,3 tygodnia 2 . Przyjmując współczynnik ufności 0,98 oszacować przedziałowo wariancję trwania życia populacji motyli w Puszczy Białowieskiej.

1. JAK ROZPOZNAĆ ZADANIE DOTYCZĄCE ESTYMACJI PRZEDZIAŁOWEJ ?

Po przeczytaniu całego zadania zwracamy uwagę na zdanie:

Przyjmując współczynnik ufności 0,98 oszacować przedziałowo wariancję trwania życia populacji motyli w Puszczy Białowieskiej.

Występują tu zwroty: oszacować przedziałowo i współczynnik ufności - w związku z tym na pewno jest to zadanie dotyczące estymacji przedziałowej.

2. ANALIZA I PRAWIDŁOWE WYPISANIE DANYCH.

Analizujemy zdanie po zdaniu.

Badania wykazały, że rozkład długości trwania życia motyli pewnego pospolitego gatunku zamieszkującego Puszczę Białowieską można uznać za normalny.

W tym zdaniu występuje założenie normalności rozkładu długości trwania motyli i to już odnosi się do populacji (wcześniej wspominałam w części teoretycznej, że próba jest z reguły za mała aby stwierdzić rozkład normalny). Nie mamy informacji na temat tego rozkładu, zatem możemy tylko zapisać Estymacja wariancji - obraz numer 916 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 917 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 918 .

W losowej próbie liczącej 100 złowionych motyli stwierdzono, że wariancja długości trwania życia wynosi 0,3 tygodnia 2 .

Na tym etapie zaczyna się opis próby, ponieważ pojawia się informacja na temat wylosowania konkretnej ilości jednostek spośród wszystkich motyli. Oznaczamy więc liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 919 . Podana jest również wariancja z próby, zatem oznaczamy ją odpowiednio oznaczeniem Estymacja wariancji - obraz numer 920 . Skoro podano wariancję to od razu warto wyznaczyć odchylenie standardowe jako pierwiastek kwadratowy z wariancji, a więc Estymacja wariancji - obraz numer 921 .

Przyjmując współczynnik ufności 0,98 oszacować przedziałowo wariancję trwania życia populacji motyli w Puszczy Białowieskiej.

Podano współczynnik ufności Estymacja wariancji - obraz numer 922 . Od razu wyznaczamy Estymacja wariancji - obraz numer 923 .

Podsumowując tworzymy przejrzystą tabelę z danymi:

POPULACJA pewien gatunek motyli zamieszkujący Puszczę Białowieską
PRÓBA 100 wybranych motyli
Estymacja wariancji - obraz numer 924 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 925 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 926
Estymacja wariancji - obraz numer 927

Estymacja wariancji - obraz numer 928 - współczynnik ufności, Estymacja wariancji - obraz numer 929

3. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO WZORU.

Szukamy parametru, który należy oszacować przedziałem ufności i w ostatnim zdaniu wyłapujemy słowo:

Przyjmując współczynnik ufności 0,98 oszacować przedziałowo wariancję trwania życia populacji motyli w Puszczy Białowieskiej.

Słowo wariancja oznacza, że będziemy budować przedział ufności oczywiście dla wariancji Estymacja wariancji - obraz numer 930 z populacji.

Spójrzmy w kartę wzorów. Dla wariancji mamy do wyboru dwa modele. Teraz wracamy do danych i sprawdzamy, czy jest Estymacja wariancji - obraz numer 931 znana i jaka jest liczebność próby. Estymacja wariancji - obraz numer 932 nie jest znana , a liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 933 jest większa od 30 Estymacja wariancji - obraz numer 934 , zatem wybieramy model II .

Estymacja wariancji - obraz numer 935

4. UZUPEŁNIANIE WYBRANEGO WZORU I OBLICZENIA.

Wracamy do danych z tabeli i uzupełniamy wzór Estymacja wariancji - obraz numer 936 konkretnymi danymi.

Estymacja wariancji - obraz numer 937

Teraz należy odczytać odpowiednią statystykę z tablic. W formule znajduje się literka u , zatem skorzystamy z tablic rozkładu normalnego (link). Zapis Estymacja wariancji - obraz numer 938 oznacza konieczność odnalezienia statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 939 . Czytanie z tablic rozkładu normalnego nie jest trudne. Sumuje się wartości znajdujące się na obrzeżach tzn. z kolumny, która stanowi części dziesiętne i z wiersza, który traktujemy jako części setne. W przypadku Estymacja wariancji - obraz numer 940 sumujemy Estymacja wariancji - obraz numer 941 i Estymacja wariancji - obraz numer 942 czyli Estymacja wariancji - obraz numer 943 .

Estymacja wariancji - obraz numer 944

Wracamy do obliczeń i podstawiamy Estymacja wariancji - obraz numer 945 (zaokrąglanie to indywidualna sprawa wynikająca najczęściej z preferencji prowadzącego):

Estymacja wariancji - obraz numer 946

Estymacja wariancji - obraz numer 947

Estymacja wariancji - obraz numer 948

5. WYNIK I INTERPRETACJA.

Ostatecznie otrzymujemy: Estymacja wariancji - obraz numer 949

Interpretacja brzmi następująco: Z ufnością 0,98 nieznana wariancja trwania życia motyli pewnego pospolitego gatunku zamieszkującego Puszczę Białowieską mieści się w przedziale od 0,22 do 0,43 tygodnia 2 .

Powstała dziwna jednostka - tydzień 2 , ale w przypadku wariancji (jednostka podniesiona do kwadratu) nie jest to nic nadzwyczajnego i nie należy na to zwracać większej uwagi. Przyjęło się zresztą, że samej wariancji się nie interpretuje, ale już odchylenie standardowe, które jest pierwiastkiem z wariacji - jak najbardziej.