NEW
Kategoria-Matematyka Kategoria-Statystyka Kategoria-Korepetycje
Kategoria-Matematyka.Podkategoria-PrzydatneWzory Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Gimnazjum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Liceum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Studia Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wzory Kategoria-Statystyka.Podkategoria-StatystykaOpisowa Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wnioskowanie Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Testy Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Matematyka Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Statystyka
 

Czas mocowania pewnego elementu w maszynie ma rozkład normalny. Wylosowano 4 robotników i stwierdzono, że czas w sekundach wynosił kolejno: 15, 12, 16, 13. Wskaż 90-procentowy przedział szacujący wariancję czasu mocowania tego elementu w populacji robotników:

a) Estymacja wariancji - obraz numer 324 b) Estymacja wariancji - obraz numer 325 c) Estymacja wariancji - obraz numer 326 d) Estymacja wariancji - obraz numer 327 e) inny, jaki?...

1. JAK ROZPOZNAĆ ZADANIE DOTYCZĄCE ESTYMACJI PRZEDZIAŁOWEJ ?

Po przeczytaniu całego zadania zwracamy uwagę na zdanie:

Wskaż 90-procentowy przedział szacujący wariancję czasu mocowania tego elementu w populacji robotników:

Występuje tu charakterystyczny dla tej grupy zadań zwrot: wskaż przedział - w związku z tym na pewno jest to zadanie dotyczące estymacji przedziałowej.

2. ANALIZA I PRAWIDŁOWE WYPISANIE DANYCH.

Analizujemy zdanie po zdaniu.

Czas mocowania pewnego elementu w maszynie ma rozkład normalny.

Na wstępie występuje założenie normalności rozkładu czasu mocowania pewnego elementu i to już odnosi się do populacji (wcześniej wspominałam w części teoretycznej, że próba jest z reguły za mała aby stwierdzić rozkład normalny). Nie mamy informacji na temat tego rozkładu, zatem możemy tylko zapisać Estymacja wariancji - obraz numer 328 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 329 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 330 .

Wylosowano 4 robotników i stwierdzono, że czas w sekundach wynosił kolejno: 15, 12, 16, 13.

W tym momencie wiemy, że wylosowaliśmy próbę, a jej liczebność to Estymacja wariancji - obraz numer 331 robotników i w związku z tym będziemy stosować oznaczenia parametrów dla próby, chyba że zostanie wyraźnie określone, że będą to parametry dla populacji. Podano również informacje o konkretnych wynikach z próby. Jeżeli dysponujemy wartościami wypisanymi po przecinku tzw. danymi indywidualnymi, to zawsze możemy policzyć średnią Estymacja wariancji - obraz numer 332 , wariancję Estymacja wariancji - obraz numer 333 i odchylenie standardowe Estymacja wariancji - obraz numer 334 (lub Estymacja wariancji - obraz numer 335 , Estymacja wariancji - obraz numer 336 ). Nie liczmy jednak tych parametrów od razu, ponieważ dopiero etap wyboru formuły na estymację wskaże nam czego potrzebujemy. Po prostu chodzi o to, żeby nie liczyć na zapas np. odchylenia, bo może okazać się niepotrzebne w późniejszych obliczeniach.

Wskaż 90-procentowy przedział szacujący wariancję czasu mocowania tego elementu w populacji robotników:

Podano też współczynnik ufności w procentach Estymacja wariancji - obraz numer 337 . Od razu wyznaczamy Estymacja wariancji - obraz numer 338 .

Podsumowując tworzymy przejrzystą tabelę z danymi:

POPULACJA
robotnicy z zakładu
PRÓBA
4 wybranych robotników
Estymacja wariancji - obraz numer 339 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 340 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 341
Estymacja wariancji - obraz numer 342 Estymacja wariancji - obraz numer 343 - dane indywidualne (można obliczyć średnią Estymacja wariancji - obraz numer 344 , wariancję Estymacja wariancji - obraz numer 345 , odchylenie standardowe Estymacja wariancji - obraz numer 346 )

Estymacja wariancji - obraz numer 347 - współczynnik ufności, Estymacja wariancji - obraz numer 348

3. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO WZORU.

Szukamy parametru, który należy oszacować przedziałem ufności i w ostatnim zdaniu wyłapujemy słowo:

Wskaż 90-procentowy przedział szacujący wariancję czasu mocowania tego elementu w populacji robotników:

Słowo wariancja oznacza, że będziemy budować przedział ufności oczywiście dla wariancji Estymacja wariancji - obraz numer 349 z populacji.

Spójrzmy w kartę wzorów. Dla wariancji mamy do wyboru dwa modele. Teraz wracamy do danych i sprawdzamy, czy jest Estymacja wariancji - obraz numer 350 znana i jaka jest liczebność próby. Estymacja wariancji - obraz numer 351 nie jest znana , a liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 352 jest mniejsza od 30 Estymacja wariancji - obraz numer 353 , zatem wybieramy model I . W danych nie ma Estymacja wariancji - obraz numer 354 ani Estymacja wariancji - obraz numer 355 , więc nie ma znaczenia, którą wersję wzoru wybierzemy. Z reguły interesuje nas pierwsza wersja wzoru z wybranego modelu.

Estymacja wariancji - obraz numer 356

4. UZUPEŁNIANIE WYBRANEGO WZORU I OBLICZENIA.

Wracamy do danych z tabeli i uzupełniamy wzór Estymacja wariancji - obraz numer 357 konkretnymi danymi.

Jak widać brakuje tylko Estymacja wariancji - obraz numer 358 , więc dopóki nie znajdziemy wartości tego parametru nie możemy obliczyć końcówek przedziału ufności dla wariancji. Wyliczanie wariancji z próby jest zagadnieniem ze statystki opisowej.

Dysponujemy danymi indywidualnymi (wynikami wypisanymi po przecinku), jest ich niewiele i nie powtarzają się, zatem wariancję liczymy ze wzoru związanego z danymi indywidualnymi: Estymacja wariancji - obraz numer 359 lub Estymacja wariancji - obraz numer 360 Estymacja wariancji - obraz numer 361 (obie wersje są równoważne, w praktyce pierwsza wersja jest częściej używana). Teraz okazuje się, że w formule pozwalającej wyznaczyć wariancję potrzebna jest wartość średnia Estymacja wariancji - obraz numer 362 , więc to od niej należy zacząć obliczenia.

Wzór na średnią z danych indywidualnych wygląda następująco: Estymacja wariancji - obraz numer 363 Estymacja wariancji - obraz numer 364 . Oczywiście na chłopski rozum średnią można policzyć sumując wszystkie dane, a potem dzieląc przez ilość – jest to jak najbardziej prawidłowe rozwiązanie, a podany wzór oznacza to samo. Jednak zdaję sobie sprawę, że widząc „hieroglify” tego typu wiele osób nie wie co robić, a tym bardziej jak je rozpisywać :). Mając to na uwadze postaram się przybliżyć kwestię podobnych oznaczeń rozpisując je na czynniki pierwsze.

Znak Estymacja wariancji - obraz numer 365 to symbol sumy. Pod nim znajduje się zapis Estymacja wariancji - obraz numer 366 , a nad nim Estymacja wariancji - obraz numer 367 , Estymacja wariancji - obraz numer 368 to wartości kolejnych obserwacji. Wszytko razem oznacza, że będziemy dodawać kolejne obserwacje oznaczone symbolem Estymacja wariancji - obraz numer 369 , gdzie Estymacja wariancji - obraz numer 370 będzie rosło od Estymacja wariancji - obraz numer 371 aż do wartości Estymacja wariancji - obraz numer 372 , a więc Estymacja wariancji - obraz numer 373 :

Estymacja wariancji - obraz numer 374

Tak więc średnia po rozpisaniu wygląda następująco:

Estymacja wariancji - obraz numer 375 Estymacja wariancji - obraz numer 376

Teraz przełożymy wszystko na dane z zadania. Liczebność próby wynosi Estymacja wariancji - obraz numer 377 , a więc wzór na średnią możemy zapisać następująco:

Estymacja wariancji - obraz numer 378 Estymacja wariancji - obraz numer 379

Czym jest Estymacja wariancji - obraz numer 380 ? Są to konkretne wyniki z próby, a więc Estymacja wariancji - obraz numer 381 . Jeśli ktoś chciałby uporządkować dane indywidualne od najmniejszej do największej, może to spokojnie wykonać. Porządkowanie liczb nie wpływa na wartość średniej, także może zostać tak jak jest. A więc np. Estymacja wariancji - obraz numer 382 .

Obliczamy średnią:

Estymacja wariancji - obraz numer 383 Estymacja wariancji - obraz numer 384

Dysponując wartością liczbową średniej możemy obliczyć wariancję Estymacja wariancji - obraz numer 385 . Rozpisanie wzoru wykonujemy analogicznie jak w przypadku średniej. Na początek ogólnie:

Estymacja wariancji - obraz numer 386

i dla Estymacja wariancji - obraz numer 387 :

Estymacja wariancji - obraz numer 388

Możemy już podstawiać liczby za Estymacja wariancji - obraz numer 389 , ale proponuję utworzyć tabelkę i wykonywać w niej obliczenia. Po pierwsze jest bardziej klarowna, po drugie ułamek powstały po rozpisaniu wzoru może okazać się dłuższym tasiemcem niż w tym konkretnym zadaniu i łatwo tu o pomyłkę. W tabelce powoli budujemy wzór na wariancję z danych indywidualnych, a jej nagłówki zawsze wyglądają tak samo. Na początku od każdej wartości Estymacja wariancji - obraz numer 390 odejmujemy średnią, a następnie wynik podnosimy do kwadratu. Sumujemy ostatnią kolumnę (przecięcie wiersza z symbolem Estymacja wariancji - obraz numer 391 i Estymacja wariancji - obraz numer 392 daje kompletny licznik wzoru na wariancję )

Estymacja wariancji - obraz numer 393
Estymacja wariancji - obraz numer 394
Estymacja wariancji - obraz numer 395
Estymacja wariancji - obraz numer 396
Estymacja wariancji - obraz numer 397
Estymacja wariancji - obraz numer 398
Estymacja wariancji - obraz numer 399
Estymacja wariancji - obraz numer 400
Estymacja wariancji - obraz numer 401
Estymacja wariancji - obraz numer 402
Estymacja wariancji - obraz numer 403
Estymacja wariancji - obraz numer 404
Estymacja wariancji - obraz numer 405
Estymacja wariancji - obraz numer 406
Estymacja wariancji - obraz numer 407
Estymacja wariancji - obraz numer 408 (suma)
Estymacja wariancji - obraz numer 409

A więc Estymacja wariancji - obraz numer 410

Wracamy do istoty zadania i wreszcie uzupełniamy wzór Estymacja wariancji - obraz numer 411 :

Estymacja wariancji - obraz numer 412

Estymacja wariancji - obraz numer 413

Estymacja wariancji - obraz numer 414

Teraz należy odczytać odpowiednią statystykę z tablic. W formule znajduje się literka Estymacja wariancji - obraz numer 415 (grecka litera czyt. chi ), zatem skorzystamy z tablic rozkładu chi-kwadrat (link). W tym przypadku będziemy odczytywać statystykę dwukrotnie, ponieważ w uzupełnionym wzorze występują dwa nieco różniące się symbole: Estymacja wariancji - obraz numer 416 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 417 . Zapis Estymacja wariancji - obraz numer 418 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 419 i 3 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 420

Z kolei zapis Estymacja wariancji - obraz numer 421 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 422 i 3 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 423

Wracamy do obliczeń i podstawiamy Estymacja wariancji - obraz numer 424 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 425 :

Estymacja wariancji - obraz numer 426

5. WYNIK I INTERPRETACJA.

Ostatecznie otrzymujemy: Estymacja wariancji - obraz numer 427

Interpretacja brzmi następująco: Z ufnością 0,9 nieznana wariancja czasu mocowania pewnego elementu w maszynie w populacji robotników mieści się w przedziale od 1,28 do 28,41. Żadna z wersji odpowiedzi nie pokrywa się z obliczeniami, a więc wybieramy odpowiedź E.