NEW
Kategoria-Matematyka Kategoria-Statystyka Kategoria-Korepetycje
Kategoria-Matematyka.Podkategoria-PrzydatneWzory Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Gimnazjum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Liceum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Studia Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wzory Kategoria-Statystyka.Podkategoria-StatystykaOpisowa Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wnioskowanie Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Testy Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Matematyka Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Statystyka
 

Waga przesyłek przewożonych w pewnej firmie charakteryzuje się rozkładem normalnym. W próbie losowej liczącej 10 przesyłek otrzymano następujące wyniki: Estymacja wariancji - obraz numer 253 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 254 . Na poziomie ufności 0,99 oszacować przedział dla wariancji przesyłek dostarczanych przez daną firmę.

1. JAK ROZPOZNAĆ ZADANIE DOTYCZĄCE ESTYMACJI PRZEDZIAŁOWEJ ?

Po przeczytaniu całego zadania zwracamy uwagę na zdanie:

Na poziomie ufności 0,99 oszacować przedział dla wariancji przesyłek dostarczanych przez daną firmę.

Występują tu charakterystyczne dla tej grupy zadań zwroty: oszacować przedział i poziom ufności - w związku z tym na pewno jest to zadanie dotyczące estymacji przedziałowej.

2. ANALIZA I PRAWIDŁOWE WYPISANIE DANYCH.

Analizujemy zdanie po zdaniu.

Waga przesyłek przewożonych w pewnej firmie charakteryzuje się rozkładem normalnym.

Na wstępie występuje założenie normalności rozkładu wagi przesyłek i to już odnosi się do populacji (wcześniej wspominałam w części teoretycznej, że próba jest z reguły za mała aby stwierdzić rozkład normalny). Nie mamy informacji na temat tego rozkładu, zatem możemy tylko zapisać Estymacja wariancji - obraz numer 255 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 256 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 257 .

W próbie losowej liczącej 10 przesyłek otrzymano następujące wyniki: Estymacja wariancji - obraz numer 258 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 259 .

W tym zdaniu zaczyna się opis próby, ponieważ pojawia się informacja na temat wylosowania konkretnej ilości jednostek spośród wszystkich przesyłek. Oznaczamy więc liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 260 . Podano również dziwne symbole z wartościami liczbowymi. Na razie jednak nie będziemy wnikać, co oznaczają. Dopiero na etapie obliczeń wrócimy do nich i rozszyfrujemy. Na pewno wiemy, że dotyczą próby.

Na poziomie ufności 0,99 oszacować przedział dla wariancji przesyłek dostarczanych przez daną firmę.

Podano również współczynnik ufności, a więc Estymacja wariancji - obraz numer 261 . Od razu wyznaczamy Estymacja wariancji - obraz numer 262 .

Podsumowując tworzymy przejrzystą tabelę z danymi:

POPULACJA przesyłki przewożone w pewnej firmie
PRÓBA 10 wybranych przesyłek
Estymacja wariancji - obraz numer 263 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 264 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 265
Estymacja wariancji - obraz numer 266

Estymacja wariancji - obraz numer 267 - współczynnik ufności, Estymacja wariancji - obraz numer 268

3. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO WZORU.

Szukamy parametru, który należy oszacować przedziałem ufności i wyłapujemy słowo:

Na poziomie ufności 0,99 oszacować przedział dla wariancji przesyłek dostarczanych przez daną firmę.

Słowo wariancja oznacza, że będziemy budować przedział ufności oczywiście dla wariancji Estymacja wariancji - obraz numer 269 z populacji.

Spójrzmy w kartę wzorów. Dla wariancji mamy do wyboru dwa modele. Teraz wracamy do danych i sprawdzamy, czy jest Estymacja wariancji - obraz numer 270 znana i jaka jest liczebność próby. Estymacja wariancji - obraz numer 271 nie jest znana , a liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 272 jest mniejsza od 30 Estymacja wariancji - obraz numer 273 , zatem wybieramy model I . W danych nie ma Estymacja wariancji - obraz numer 274 ani Estymacja wariancji - obraz numer 275 , więc nie ma znaczenia, którą wersję wzoru wybierzemy. Z reguły interesuje nas pierwsza wersja wzoru z wybranego modelu.

Estymacja wariancji - obraz numer 276

4. UZUPEŁNIANIE WYBRANEGO WZORU I OBLICZENIA.

Wracamy do danych z tabeli i uzupełniamy wzór Estymacja wariancji - obraz numer 277 konkretnymi danymi.

Jak widać brakuje tylko Estymacja wariancji - obraz numer 278 , więc dopóki nie znajdziemy wartości tego parametru nie możemy obliczyć końcówek przedziału ufności dla wariancji. Wyliczanie wariacji z próby jest zagadnieniem ze statystki opisowej. Nie dysponujemy wynikami z próby tj. konkretnymi wagami poszczególnych 10 przesyłek i trudno będzie użyć standardowego wzoru na wariancję.

Teraz siłą rzeczy wracamy do danych i dziwnych symboli, które wypisaliśmy w analizie zadania. Pierwszy z nich to Estymacja wariancji - obraz numer 279 . Symbol Estymacja wariancji - obraz numer 280 oznacza sumę. Pod nim znajduje się zapis Estymacja wariancji - obraz numer 281 , a powyżej Estymacja wariancji - obraz numer 282 . Ta Estymacja wariancji - obraz numer 283 oznacza ilość elementów, które będą sumowane. Oznaczenie Estymacja wariancji - obraz numer 284 to poszczególne obserwacje (w tym przypadku wagi przesyłek). Cały symbol Estymacja wariancji - obraz numer 285 oznacza, że będziemy dodawać kolejne wartości Estymacja wariancji - obraz numer 286 , gdzie Estymacja wariancji - obraz numer 287 będzie się zmieniało od 1 do 10, a więc po rozpisaniu:

Estymacja wariancji - obraz numer 288

Oznacza to, że łączna waga wylosowanych 10 przesyłek jest równa 12.

Drugi z symboli: Estymacja wariancji - obraz numer 289 interpretujemy podobnie:

Estymacja wariancji - obraz numer 290

Po rozpisaniu dowiadujemy się, że suma kwadratów wag wylosowanych paczek wynosi 14,436.

Wszystko pięknie, ale jaki ma to związek z szukaną wariancją Estymacja wariancji - obraz numer 291 z próby? Istnieje wzór, który jest dość rzadko wykorzystywany, ale zawiera wcześniej omówione symbole. Chociaż nie znamy wag poszczególnych przesyłek, użyjemy wzoru na wariancję dla danych indywidualnych, ponieważ próba jest mała (10 przesyłek) i na dobrą sprawę gdybyśmy (hipotetycznie) znali poszczególne wartości wag z próby, najpewniej wypisalibyśmy je po przecinku, a nie tworzyli tabelę.

Szukany wzór to: Estymacja wariancji - obraz numer 292 Estymacja wariancji - obraz numer 293 .

Dla Estymacja wariancji - obraz numer 294 otrzymujemy: Estymacja wariancji - obraz numer 295 Estymacja wariancji - obraz numer 296

Jak widać brakuje średniej Estymacja wariancji - obraz numer 297 . Zadajmy sobie zatem pytanie, jak najnormalniej w świecie liczymy średnią? Sumujemy wszystkie wartości z obserwacji i dzielimy przez ich ilość, czyli mając 10 obserwacji średnia wygląda następująco:

Estymacja wariancji - obraz numer 298

Licznik powstałego ułamka możemy zastąpić znanym nam symbolem:

Estymacja wariancji - obraz numer 299 = Estymacja wariancji - obraz numer 300

Wiedząc, że Estymacja wariancji - obraz numer 301 otrzymujemy średnią:

Estymacja wariancji - obraz numer 302

Wracamy do wzoru na wariancję Estymacja wariancji - obraz numer 303 Estymacja wariancji - obraz numer 304 i uzupełniamy go do końca:

Estymacja wariancji - obraz numer 305 Estymacja wariancji - obraz numer 306

Wreszcie możemy wrócić do istoty zadania i uzupełnić wzór Estymacja wariancji - obraz numer 307 :

Estymacja wariancji - obraz numer 308

Estymacja wariancji - obraz numer 309

Estymacja wariancji - obraz numer 310

Teraz należy odczytać odpowiednią statystykę z tablic. W formule znajduje się literka Estymacja wariancji - obraz numer 311 (grecka litera czyt. chi ), zatem skorzystamy z tablic rozkładu chi-kwadrat (link). W tym przypadku będziemy odczytywać statystykę dwukrotnie, ponieważ w uzupełnionym wzorze występują dwa nieco różniące się symbole: Estymacja wariancji - obraz numer 312 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 313 . Zapis Estymacja wariancji - obraz numer 314 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 315 i 9 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 316

Z kolei zapis Estymacja wariancji - obraz numer 317 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 318 i 9 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 319

Wracamy do obliczeń i podstawiamy Estymacja wariancji - obraz numer 320 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 321 :

Estymacja wariancji - obraz numer 322

5. WYNIK I INTERPRETACJA.

Ostatecznie otrzymujemy: Estymacja wariancji - obraz numer 323

Interpretacja brzmi następująco: Z ufnością 0,99 nieznana wariancja przesyłek dostarczanych przez daną firmę mieści się w przedziale od 0,0015 do 0,0207.