NEW
Kategoria-Matematyka Kategoria-Statystyka Kategoria-Korepetycje
Kategoria-Matematyka.Podkategoria-PrzydatneWzory Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Gimnazjum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Liceum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Studia Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wzory Kategoria-Statystyka.Podkategoria-StatystykaOpisowa Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wnioskowanie Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Testy Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Matematyka Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Statystyka
 

W celu zbadania zróżnicowania wagi konserw produkowanych przez pewnego producenta wylosowano 15 konserw, dla których średnia waga wynosiła 1 kg z odchyleniem standardowym 0,15 kg. Następnie oszacowano przedział ufności pokrywający nieznaną wartość wariancji w populacji otrzymując: Estymacja wariancji - obraz numer 103 . Jaki współczynnik ufności przyjęto przy estymacji?

a) 0,99 b) 0,98 c) 0,96 d) 0,95 e) żadna odpowiedź nie jest poprawna

1. JAK ROZPOZNAĆ ZADANIE DOTYCZĄCE ESTYMACJI PRZEDZIAŁOWEJ ?

Po przeczytaniu całego zadania zwracamy uwagę na zdanie:

Następnie oszacowano przedział ufności pokrywający nieznaną wartość wariancji w populacji otrzymując: Estymacja wariancji - obraz numer 104 .

Występuje tu zwrot: oszacowano przedział ufności i został on już konkretnie określony - w związku z tym na pewno jest to zadanie dotyczące estymacji przedziałowej. Dodatkowo w ostatnim zdaniu użyto wyrażenia współczynnik ufności .

Podano końcówki przedziału ufności Estymacja wariancji - obraz numer 105 , a szukana jest wartość współczynnika ufności z reguły występująca w danych, z tego względu określimy to zadanie nieco kolokwialnie - „od tyłu”. Mimo to, będziemy postępować zgodnie z przyjętym schematem do zadań z estymacji i tylko na pewnym etapie obliczeń wprowadzimy modyfikacje.

2. ANALIZA I PRAWIDŁOWE WYPISANIE DANYCH.

Analizujemy zdanie po zdaniu.

W celu zbadania zróżnicowania wagi konserw produkowanych przez pewnego producenta wylosowano 15 konserw, dla których średnia waga wynosiła 1 kg z odchyleniem standardowym 0,15 kg.

Od razu zaczyna się opis próby, ponieważ pojawia się informacja na temat wylosowania konkretnej ilości jednostek spośród wszystkich konserw. Zapisujemy więc liczebność próby jako Estymacja wariancji - obraz numer 106 . Podano również podstawowe parametry dla próby tzn. średnią Estymacja wariancji - obraz numer 107 i odchylenie standardowe Estymacja wariancji - obraz numer 108 . Oczywiście użyto oznaczeń dla próby.

Następnie oszacowano przedział ufności pokrywający nieznaną wartość wariancji w populacji otrzymując: Estymacja wariancji - obraz numer 109 .

Znamy również końcówki przedziału ufności dla wariancji.

Jaki współczynnik ufności przyjęto przy estymacji?

Niewiadomą jest współczynnik ufności, a więc Estymacja wariancji - obraz numer 110 .

Podsumowując tworzymy przejrzystą tabelę z danymi:

POPULACJA wszystkie konserwy
PRÓBA 15 wybranych konserw
Estymacja wariancji - obraz numer 111

Estymacja wariancji - obraz numer 112 - współczynnik ufności, Estymacja wariancji - obraz numer 113

Estymacja wariancji - obraz numer 114 - końcówki przedziału ufności

3. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO WZORU.

Szukamy parametru, który był oszacowany przedziałem ufności i wyłapujemy słowo:

Następnie oszacowano przedział ufności pokrywający nieznaną wartość wariancji w populacji otrzymując: Estymacja wariancji - obraz numer 115 .

Słowo wariancja oznacza, że przedział ufności został zbudowany oczywiście dla wariancji Estymacja wariancji - obraz numer 116 z populacji.

Spójrzmy w kartę wzorów. Dla wariancji mamy do wyboru dwa modele. Teraz wracamy do danych i sprawdzamy, czy jest Estymacja wariancji - obraz numer 117 znana i jaka jest liczebność próby. Estymacja wariancji - obraz numer 118 nie jest znana , a liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 119 jest mniejsza od 30 Estymacja wariancji - obraz numer 120 , zatem wybieramy model I . W danych występuje Estymacja wariancji - obraz numer 121 , także interesuje nas pierwsza wersja wzoru z wybranego modelu.

Estymacja wariancji - obraz numer 122

4. UZUPEŁNIANIE WYBRANEGO WZORU I OBLICZENIA.

Wracamy do danych z tabeli i uzupełniamy wzór Estymacja wariancji - obraz numer 123 konkretnymi danymi.

Estymacja wariancji - obraz numer 124

Estymacja wariancji - obraz numer 125

Estymacja wariancji - obraz numer 126

Na tym etapie na razie poprzestajemy, ponieważ nie jesteśmy w stanie uzupełnić współczynnika ufności Estymacja wariancji - obraz numer 127 , a tym samym nieznana jest Estymacja wariancji - obraz numer 128 , więc nie mamy możliwości odczytania odpowiedniej statystyki z tablic rozkładu chi-kwadrat, bo w formule znajduje się literka Estymacja wariancji - obraz numer 129 (grecka litera czyt. chi ). Znamy jednak końcówki przedziału ufności i w związku z tym możemy je pomocniczo nanieść do wzoru.

Estymacja wariancji - obraz numer 130

Nie znamy wartości Estymacja wariancji - obraz numer 131 ani Estymacja wariancji - obraz numer 132 , więc możemy odnieść wrażenie, że mamy dwie nieznane wielkości. Jednak nie jest tak do końca, ponieważ obie z nich zależą od tej samej wartości Estymacja wariancji - obraz numer 133 , wobec tego na dobrą sprawę mamy do czynienia z jedną niewiadomą. Którą końcówkę przedziału wybrać tzn. 0,0115 czy 0,0724? Jest to całkowicie obojętne, ponieważ w obu przypadkach Estymacja wariancji - obraz numer 134 jest przecież tą samą wartością. Poza tym szukamy jednej niewiadomej, a do wyznaczenia jednej niewiadomej wystarczy jedno równanie. Wybierzemy zapis Estymacja wariancji - obraz numer 135 , ponieważ wydaje się mniej skomplikowany, oczywiście można użyć Estymacja wariancji - obraz numer 136 i ostateczny wynik nie ulegnie zmianie.

Estymacja wariancji - obraz numer 137

Sposób rozwiązania powstałego równania zależy wyłącznie od Was, jeśli oznaczenie Estymacja wariancji - obraz numer 138 wydaje się przerażające można je tymczasowo zastąpić chociażby Estymacja wariancji - obraz numer 139 .

Estymacja wariancji - obraz numer 140

I już od razu lepiej to wygląda, prawda?

Wymnażamy przez Estymacja wariancji - obraz numer 141 aby pozbyć się kreski ułamkowej:

Estymacja wariancji - obraz numer 142

Estymacja wariancji - obraz numer 143

Dzielimy przez 0,0115 w celu otrzymania Estymacja wariancji - obraz numer 144 :

Estymacja wariancji - obraz numer 145

Estymacja wariancji - obraz numer 146 (wynik został zaokrąglony do trzech miejsc po przecinku)

Ostatecznie Estymacja wariancji - obraz numer 147

Dopiero teraz wracamy do odczytywania z tablic, jest to tzw. „zadanie od tyłu”, więc i z tablic czytamy od tyłu, a więc szukamy wartości najbliższej Estymacja wariancji - obraz numer 148 , ale w środku tablicy rozkładu chi - kwadrat, przy czym zapis Estymacja wariancji - obraz numer 149 wskazuje nam, że bierzemy pod uwagę tylko wiersz z 14 stopniami swobody.

Estymacja wariancji - obraz numer 150

Najbliższą wartością statystki 29,348 znalezioną w tablicy na poziomie 14 stopni swobody jest 29,141. Odpowiada ona dla prawdopodobieństwa równego 0,01. Specjalnie nie używam symbolu Estymacja wariancji - obraz numer 151 , ponieważ na tym etapie pojawia się najwięcej błędów. Dlaczego? W zapisie Estymacja wariancji - obraz numer 152 Estymacja wariancji - obraz numer 153 dopiero po podzieleniu przez 2 jest odczytywana z tablic, czyli Estymacja wariancji - obraz numer 154 . Zatem ostatecznie Estymacja wariancji - obraz numer 155 - i to ta wartość ląduje we współczynniku ufności.

5. WYNIK I INTERPRETACJA.

Ostatecznie otrzymujemy współczynnik ufności Estymacja wariancji - obraz numer 156 , a więc prawidłowa jest odpowiedź B.

Interpretacja brzmi następująco (nie jest tu potrzebna): Z ufnością 0,98 nieznana wariancja wagi ogółu konserw mieści się w przedziale od 0,0115 do 0,0724 kg 2 .

Powstała dziwna jednostka - (kg) 2 , ale w przypadku wariancji (jednostka podniesiona do kwadratu) nie jest to nic nadzwyczajnego i nie należy na to zwracać większej uwagi. Przyjęło się zresztą, że samej wariancji się nie interpretuje, ale już odchylenie standardowe, które jest pierwiastkiem z wariacji - jak najbardziej.