NEW
Kategoria-Matematyka Kategoria-Statystyka Kategoria-Korepetycje
Kategoria-Matematyka.Podkategoria-PrzydatneWzory Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Gimnazjum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Liceum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Studia Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wzory Kategoria-Statystyka.Podkategoria-StatystykaOpisowa Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wnioskowanie Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Testy Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Matematyka Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Statystyka
 

ISBN 83-7011-783-X str.278

Zakładamy, że waga detali ma rozkład normalny. Na podstawie 10 losowo wybranych detali wyznaczono odchylenie standardowe wagi tych detali Estymacja wariancji - obraz numer 33 kg.

a) Na poziomie ufności Estymacja wariancji - obraz numer 34 wyznaczyć przedział ufności dla wariancji wagi detali.

b) Jaki to będzie przedział ufności, gdy Estymacja wariancji - obraz numer 35 ?

1. JAK ROZPOZNAĆ ZADANIE DOTYCZĄCE ESTYMACJI PRZEDZIAŁOWEJ ?

Po przeczytaniu całego zadania zwracamy uwagę na zdania:

a) Na poziomie ufności Estymacja wariancji - obraz numer 36 wyznaczyć przedział ufności dla wariancji wagi detali.

b) Jaki to będzie przedział ufności, gdy Estymacja wariancji - obraz numer 37 ?

Występuje tu charakterystyczny dla tej grupy zadań zwrot: przedział ufności , a dodatkowo odnajdujemy wyrażenie współczynnik ufności - w związku z tym na pewno jest to zadanie dotyczące estymacji przedziałowej.

Rozwiązanie zadania polega na zbudowaniu przedziałów ufności dla dwóch różnych współczynników ufności. Oprócz współczynników ufności wszystkie dane są wspólne, tak więc na dopiero etapie obliczeń rozdzielimy się na podpunkty.

2. ANALIZA I PRAWIDŁOWE WYPISANIE DANYCH.

Analizujemy zdanie po zdaniu.

Zakładamy, że waga detali ma rozkład normalny.

W tym zdaniu występuje założenie normalności rozkładu długości okresu wegetacyjnego i to zawsze odnosi się do populacji (wcześniej wspominałam w części teoretycznej, że próba jest z reguły za mała aby stwierdzić rozkład normalny). Nie mamy informacji na temat tego rozkładu, zatem możemy tylko zapisać Estymacja wariancji - obraz numer 38 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 39 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 40 .

Na podstawie 10 losowo wybranych detali wyznaczono odchylenie standardowe wagi tych detali Estymacja wariancji - obraz numer 41 kg.

Teraz zaczyna się opis próby, ponieważ pojawia się informacja na temat wylosowania konkretnej ilości jednostek spośród wszystkich detali. Oznaczamy więc liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 42 . Podano również jeden z podstawowych parametrów dla próby tzn. odchylenie standardowe Estymacja wariancji - obraz numer 43 .

Na poziomie ufności Estymacja wariancji - obraz numer 44 wyznaczyć przedział ufności dla wariancji wagi detali.

Podano również współczynnik ufności, a więc Estymacja wariancji - obraz numer 45 . Od razu wyznaczamy Estymacja wariancji - obraz numer 46 .

Jaki to będzie przedział ufności, gdy Estymacja wariancji - obraz numer 47 ?

Po zmianie nowy współczynnik ufności wynosi Estymacja wariancji - obraz numer 48 , a więc Estymacja wariancji - obraz numer 49 .

Podsumowując tworzymy przejrzystą tabelę z danymi:

POPULACJA wszystkie detale
PRÓBA 10 wybranych detali
Estymacja wariancji - obraz numer 50 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja wariancji - obraz numer 51 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja wariancji - obraz numer 52
Estymacja wariancji - obraz numer 53

Estymacja wariancji - obraz numer 54 - współczynnik ufności, Estymacja wariancji - obraz numer 55

Estymacja wariancji - obraz numer 56 - współczynnik ufności, Estymacja wariancji - obraz numer 57

3. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO WZORU.

Szukamy parametru, który należy oszacować przedziałem ufności i wyłapujemy słowo:

Na poziomie ufności Estymacja wariancji - obraz numer 58 wyznaczyć przedział ufności dla wariancji wagi detali.

Słowo wariancja oznacza, że będziemy budować przedział ufności oczywiście dla wariancji Estymacja wariancji - obraz numer 59 z populacji.

Spójrzmy w kartę wzorów. Dla wariancji mamy do wyboru dwa modele. Teraz wracamy do danych i sprawdzamy, czy jest Estymacja wariancji - obraz numer 60 znana i jaka jest liczebność próby. Estymacja wariancji - obraz numer 61 nie jest znana , a liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 62 jest mniejsza od 30 Estymacja wariancji - obraz numer 63 , zatem wybieramy model I . W danych występuje Estymacja wariancji - obraz numer 64 , także interesuje nas pierwsza wersja wzoru z wybranego modelu.

Estymacja wariancji - obraz numer 65

4. UZUPEŁNIANIE WYBRANEGO WZORU I OBLICZENIA.

Wracamy do danych z tabeli i uzupełniamy wzór Estymacja wariancji - obraz numer 66 konkretnymi danymi.

Ad. a) dla Estymacja wariancji - obraz numer 67 , Estymacja wariancji - obraz numer 68

Estymacja wariancji - obraz numer 69

Estymacja wariancji - obraz numer 70

Estymacja wariancji - obraz numer 71

Teraz należy odczytać odpowiednią statystykę z tablic. W formule znajduje się literka Estymacja wariancji - obraz numer 72 (grecka litera czyt. chi ), zatem skorzystamy z tablic rozkładu chi-kwadrat (link). W tym przypadku będziemy odczytywać statystykę dwukrotnie, ponieważ w uzupełnionym wzorze występują dwa nieco różniące się symbole: Estymacja wariancji - obraz numer 73 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 74 . Zapis Estymacja wariancji - obraz numer 75 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 76 i 9 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 77

Z kolei zapis Estymacja wariancji - obraz numer 78 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 79 i 9 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 80

Wracamy do obliczeń i podstawiamy Estymacja wariancji - obraz numer 81 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 82 :

Estymacja wariancji - obraz numer 83

Ad. b) dla Estymacja wariancji - obraz numer 84 , Estymacja wariancji - obraz numer 85 (inne dane bez zmian)

Estymacja wariancji - obraz numer 86

Estymacja wariancji - obraz numer 87

Estymacja wariancji - obraz numer 88

Teraz należy odczytać odpowiednią statystykę z tablic. W formule znajduje się znowu literka Estymacja wariancji - obraz numer 89 (grecka litera czyt. chi ), zatem skorzystamy z tablic rozkładu chi-kwadrat (link). W tym przypadku ponownie będziemy odczytywać statystykę dwukrotnie, ponieważ w uzupełnionym wzorze występują dwa nieco różniące się symbole: Estymacja wariancji - obraz numer 90 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 91 . Zapis Estymacja wariancji - obraz numer 92 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 93 i 9 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 94

Z kolei zapis Estymacja wariancji - obraz numer 95 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 96 i 9 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 97

Wracamy do obliczeń i podstawiamy Estymacja wariancji - obraz numer 98 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 99 :

Estymacja wariancji - obraz numer 100

5. WYNIK I INTERPRETACJA.

Ad. a) Ostatecznie otrzymujemy: Estymacja wariancji - obraz numer 101

Interpretacja brzmi następująco: Z ufnością 0,98 nieznana wariancja wagi ogółu detali mieści się w przedziale od 0,12 do 1,20 (kg) 2 .

Ad. b) Ostatecznie otrzymujemy: Estymacja wariancji - obraz numer 102

Interpretacja brzmi następująco: Z ufnością 0,9 nieznana wariancja wagi ogółu detali mieści się w przedziale od 0,15 do 1,08 (kg) 2 .

W obydwu przypadkach powstała dziwna jednostka - (kg) 2 , ale w przypadku wariancji (jednostka podniesiona do kwadratu) nie jest to nic nadzwyczajnego i nie należy na to zwracać większej uwagi. Przyjęło się zresztą, że samej wariancji się nie interpretuje, ale już odchylenie standardowe, które jest pierwiastkiem z wariacji - jak najbardziej.

Jak widać po zmniejszeniu współczynnika ufności z 0,98 do 0,9 otrzymaliśmy krótszy przedział, a więc precyzja oszacowania wariancji wzrosła (bo jeśli już trafimy w przedział to mamy większą szansę, że będziemy bliżej szacowanej wartości niż w dłuższym przedziale).