NEW
Kategoria-Matematyka Kategoria-Statystyka Kategoria-Korepetycje
Kategoria-Matematyka.Podkategoria-PrzydatneWzory Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Gimnazjum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Liceum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Studia Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wzory Kategoria-Statystyka.Podkategoria-StatystykaOpisowa Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wnioskowanie Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Testy Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Matematyka Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Statystyka
 

W pewnym warsztacie wybrano 25 pracowników w celu ustalenia średniego czasu poświęcanego na zmontowanie jednego przyrządu. Średnia czasu montażu była równa 25 minut, a odchylenie standardowe 4 minuty. Oszacuj wariancję czasu montażu na poziomie ufności 95% .

1. JAK ROZPOZNAĆ ZADANIE DOTYCZĄCE ESTYMACJI PRZEDZIAŁOWEJ ?

Po przeczytaniu całego zadania zwracamy uwagę na zdanie:

Oszacuj wariancję czasu montażu na poziomie ufności 95%.

Co prawda nie użyto bezpośrednio zwrotu przedział ufności, ale musimy oszacować wariancję czasu montażu, więc wypadałoby podać przedział ufności, bo tzw. estymacja punktowa (tzn. konkretna liczba, a nie przedział) daje wynik o prawdopodobieństwie praktycznie równym zero. Dodatkowo występuje tu wyrażenie: poziom ufności i w związku z tym na pewno jest to zadanie dotyczące estymacji przedziałowej.

2. ANALIZA I PRAWIDŁOWE WYPISANIE DANYCH.

Analizujemy zdanie po zdaniu.

W pewnym warsztacie wybrano 25 pracowników w celu ustalenia średniego czasu poświęcanego na zmontowanie jednego przyrządu.

Od razu zaczyna się opis próby, ponieważ pojawia się informacja na temat wylosowania konkretnej ilości osób spośród wszystkich pracowników warsztatu. Oznaczamy więc liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 0 .

Średnia czasu montażu była równa 25 minut, a odchylenie standardowe 4 minuty.

W poprzednim zdaniu zaczął się opis próby, więc dla wymienionych parametrów zastosujemy oznaczenia z próby. Średnia czasu montażu wynosi 25 minut, a więc Estymacja wariancji - obraz numer 1 , a odchylenie standardowe 4 minuty, czyli Estymacja wariancji - obraz numer 2 .

Oszacuj wariancję czasu montażu na poziomie ufności 95%.

Podano współczynnik ufności Estymacja wariancji - obraz numer 3 . Zamieniamy go na ułamek Estymacja wariancji - obraz numer 4 i od razu wyznaczamy Estymacja wariancji - obraz numer 5 .

Podsumowując tworzymy przejrzystą tabelę z danymi:

POPULACJA pracownicy warsztatu
PRÓBA 25 wybranych pracowników
Estymacja wariancji - obraz numer 6

Estymacja wariancji - obraz numer 7 - współczynnik ufności, Estymacja wariancji - obraz numer 8

3. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO WZORU.

Szukamy parametru, który należy oszacować przedziałem ufności i w ostatnim zdaniu wyłapujemy słowo:

Oszacuj wariancję czasu montażu na poziomie ufności 95%.

Słowo wariancja oznacza, że będziemy budować przedział ufności oczywiście dla wariancji Estymacja wariancji - obraz numer 9 z populacji.

Spójrzmy w kartę wzorów. Dla wariancji mamy do wyboru dwa modele. Teraz wracamy do danych i sprawdzamy, czy jest Estymacja wariancji - obraz numer 10 znana i jaka jest liczebność próby. Estymacja wariancji - obraz numer 11 nie jest znana , a liczebność próby Estymacja wariancji - obraz numer 12 jest mniejsza od 30 Estymacja wariancji - obraz numer 13 , zatem wybieramy model I . W danych występuje Estymacja wariancji - obraz numer 14 , także interesuje nas pierwsza wersja wzoru z wybranego modelu.

Estymacja wariancji - obraz numer 15

4. UZUPEŁNIANIE WYBRANEGO WZORU I OBLICZENIA.

Wracamy do danych z tabeli i uzupełniamy wzór Estymacja wariancji - obraz numer 16 konkretnymi danymi.

Estymacja wariancji - obraz numer 17

Estymacja wariancji - obraz numer 18

Estymacja wariancji - obraz numer 19

Teraz należy odczytać odpowiednią statystykę z tablic. W formule znajduje się literka Estymacja wariancji - obraz numer 20 (grecka litera czyt. chi ), zatem skorzystamy z tablic rozkładu chi-kwadrat (link). W tym przypadku będziemy odczytywać statystykę dwukrotnie, ponieważ w uzupełnionym wzorze występują dwa nieco różniące się symbole: Estymacja wariancji - obraz numer 21 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 22 . Zapis Estymacja wariancji - obraz numer 23 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 24 i 24 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 25

Z kolei zapis Estymacja wariancji - obraz numer 26 oznacza konieczność odnalezienia w tablicach statystyki dla Estymacja wariancji - obraz numer 27 i 24 stopni swobody:

Estymacja wariancji - obraz numer 28

Wracamy do obliczeń i podstawiamy Estymacja wariancji - obraz numer 29 oraz Estymacja wariancji - obraz numer 30 :

Estymacja wariancji - obraz numer 31

5. WYNIK I INTERPRETACJA.

Ostatecznie otrzymujemy: Estymacja wariancji - obraz numer 32

Interpretacja brzmi następująco: Z ufnością 0,95 nieznana wariancja czasu montażu dla ogółu pracowników warsztatu mieści się w przedziale od 10,16 do 32,26 minut 2 .

Powstała dziwna jednostka - minuty 2 , ale w przypadku wariancji (jednostka podniesiona do kwadratu) nie jest to nic nadzwyczajnego i nie należy na to zwracać większej uwagi. Przyjęło się zresztą, że samej wariancji się nie interpretuje, ale już odchylenie standardowe, które jest pierwiastkiem z wariacji - jak najbardziej.