NEW
Kategoria-Matematyka Kategoria-Statystyka Kategoria-Korepetycje
Kategoria-Matematyka.Podkategoria-PrzydatneWzory Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Gimnazjum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Liceum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Studia Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wzory Kategoria-Statystyka.Podkategoria-StatystykaOpisowa Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wnioskowanie Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Testy Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Matematyka Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Statystyka
 

Na podstawie 64 losowo wybranych wyrobów z bieżącej produkcji otrzymano średnią liczbę usterek równą 3 oraz współczynnik zmienności 57%. Oszacować odchylenie standardowe liczby usterek, przyjmując poziom ufności Estymacja odchylenie  71 , założyć rozkład normalny.

1. JAK ROZPOZNAĆ ZADANIE DOTYCZĄCE ESTYMACJI PRZEDZIAŁOWEJ ?

Po przeczytaniu całego zadania zwracamy uwagę na zdanie:

Oszacować odchylenie standardowe liczby usterek, przyjmując poziom ufności Estymacja odchylenie  72 , założyć rozkład normalny.

Co prawda nie użyto bezpośrednio zwrotu przedział ufności, ale musimy oszacować odchylenie standardowe liczby usterek, więc wypadałoby podać przedział ufności, bo tzw. estymacja punktowa (tzn. konkretna liczba, a nie przedział) daje wynik o prawdopodobieństwie praktycznie równym zero. Dodatkowo występuje tu wyrażenie: poziom ufności i w związku z tym na pewno jest to zadanie dotyczące estymacji przedziałowej.

2. ANALIZA I PRAWIDŁOWE WYPISANIE DANYCH.

Analizujemy zdanie po zdaniu.

Na podstawie 64 losowo wybranych wyrobów z bieżącej produkcji otrzymano średnią liczbę usterek równą 3 oraz współczynnik zmienności 57%.

Od razu zaczyna się opis próby, ponieważ pojawia się informacja na temat wylosowania konkretnej ilości sztuk spośród wszystkich wyrobów. Oznaczamy więc liczebność próby Estymacja odchylenie  73 . Dodatkowo podano podstawowe parametry dla próby na podstawie przeprowadzonych pomiarów: średnią Estymacja odchylenie  74 oraz współczynnik zmienności Estymacja odchylenie  75 (oczywiście używamy oznaczeń dla próby). Odszyfrujmy współczynnik zmienności - jest to zagadnienie ze statystyki opisowej opisane wzorem Estymacja odchylenie  76 . Mając podany współczynnik zmienności i średnią od razu można wyznaczyć odchylenie standardowe Estymacja odchylenie  77 , które z reguły i tak bywa potrzebne do dalszych obliczeń.

Estymacja odchylenie  78

Estymacja odchylenie  79 (każda liczba podzielona przez 1 nie ulega zmianie)

Estymacja odchylenie  80

Wymnażamy na krzyż:

Estymacja odchylenie  81

Estymacja odchylenie  82

Estymacja odchylenie  83

Oszacować odchylenie standardowe liczby usterek, przyjmując poziom ufności Estymacja odchylenie  84 , założyć rozkład normalny.

Podano współczynnik ufności Estymacja odchylenie  85 . Od razu wyznaczamy Estymacja odchylenie  86 . W tym zdaniu występuje również założenie normalności rozkładu liczby usterek i to już odnosi się do populacji (wcześniej wspominałam w części teoretycznej, że próba jest z reguły za mała aby stwierdzić rozkład normalny). Nie mamy informacji na temat tego rozkładu, zatem możemy tylko zapisać Estymacja odchylenie  87 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja odchylenie  88 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja odchylenie  89 .

Podsumowując tworzymy przejrzystą tabelę z danymi:

POPULACJA wyroby z bieżącej produkcji
PRÓBA 64 wybrane wyroby
Estymacja odchylenie  90 - rozkład normalny o nieznanej średniej Estymacja odchylenie  91 i nieznanym odchyleniu standardowym Estymacja odchylenie  92
Estymacja odchylenie  93

Estymacja odchylenie  94 - współczynnik ufności, Estymacja odchylenie  95

3. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO WZORU.

Szukamy parametru, który należy oszacować przedziałem ufności i w ostatnim zdaniu wyłapujemy słowo:

Oszacować odchylenie standardowe liczby usterek, przyjmując poziom ufności Estymacja odchylenie  96 , założyć rozkład normalny.

Wyrażenie odchylenie standardowe oznacza, że będziemy budować przedział ufności oczywiście dla odchylenia standardowego Estymacja odchylenie  97 z populacji.

Spójrzmy w kartę wzorów. Dla odchylenia standardowego mamy do wyboru dwa modele. Teraz wracamy do danych i sprawdzamy, czy jest Estymacja odchylenie  98 znana i jaka jest liczebność próby. Estymacja odchylenie  99 nie jest znana , a liczebność próby Estymacja odchylenie  100 jest większa od 30 Estymacja odchylenie  101 , zatem wybieramy model II .

Estymacja odchylenie  102

4. UZUPEŁNIANIE WYBRANEGO WZORU I OBLICZENIA.

Wracamy do danych z tabeli i uzupełniamy wzór Estymacja odchylenie  103 konkretnymi danymi.

Estymacja odchylenie  104

Teraz należy odczytać odpowiednią statystykę z tablic. W formule znajduje się literka u , zatem skorzystamy z tablic rozkładu normalnego (link). Zapis Estymacja odchylenie  105 oznacza konieczność odnalezienia statystyki dla Estymacja odchylenie  106 . Czytanie z tablic rozkładu normalnego nie jest trudne. Sumuje się wartości znajdujące się na obrzeżach tzn. z kolumny, która stanowi części dziesiętne i z wiersza, który traktujemy jako części setne. W przypadku Estymacja odchylenie  107 sumujemy Estymacja odchylenie  108 i Estymacja odchylenie  109 czyli Estymacja odchylenie  110 .

Estymacja odchylenie  111

Wracamy do obliczeń i podstawiamy Estymacja odchylenie  112 (zaokrąglanie to indywidualna sprawa wynikająca najczęściej z preferencji prowadzącego):

Estymacja odchylenie  113

Estymacja odchylenie  114

Estymacja odchylenie  115

Estymacja odchylenie  116

Estymacja odchylenie  117

5. WYNIK I INTERPRETACJA.

Ostatecznie otrzymujemy: Estymacja odchylenie  118

Interpretacja brzmi następująco: Z ufnością 0,95 nieznane odchylenie standardowe liczby usterek ogółu wyrobów z bieżącej produkcji mieści się w przedziale od 1,46 do 2,07.

Statystyka elementy teorii i zadania / Stanisława Ostasiewicz, Zofia Rusnak, Urszula Siedlecka, Wrocław : Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego, 2006. - Wyd. 6 popr., ISBN: 83-7011-783-X, str. 279