NEW
Kategoria-Matematyka Kategoria-Statystyka Kategoria-Korepetycje
Kategoria-Matematyka.Podkategoria-PrzydatneWzory Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Gimnazjum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Liceum Kategoria-Matematyka.Podkategoria-Studia Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wzory Kategoria-Statystyka.Podkategoria-StatystykaOpisowa Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Wnioskowanie Kategoria-Statystyka.Podkategoria-Testy Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Matematyka Kategoria-Korepetycje.Podkategoria-Statystyka
 

Przykład 41

[kliknij aby rozwinąć]

Lewa strona tożsamości jest dłuższa, także to ją będziemy przekształcać, na początku warto pozbyć się tangensa ze wzoru :

Zastosowano zapis dla ułatwienia działań na ułamkach, dzięki czemu wiadomo, które elementy można skracać. Po skróceniu otrzymujemy:

Przykład 42

[kliknij aby rozwinąć]

Założenie: (mianownik nie może być równy )

Lewa strona tożsamości jest dłuższa, zatem to ona będzie przekształcana. Na początku pozbędziemy się tangensa korzystając ze wzoru :

Dla ułatwienia zostanie zastosowany zapis aby uniknąć błędów związanych ze skracaniem ułamków:

Po prawej stronie tożsamości występuje jeden ułamek bez „ozdobników” poza nim, także wciągnijmy na kreskę ułamkową sprowadzając wyrażenia do wspólnego mianownika.

Przykład 43

[kliknij aby rozwinąć]

Obie strony równości mają podobną długość, także obojętne jest od której strony zaczniemy przekształcanie. Powyższą tożsamość można najprościej udowodnić dwoma sposobami i każdy z nich jest prawidłowy.

I sposób

Zaczniemy od lewej strony, gdzie można skorzystać z przekształcenia jedynki trygonometrycznej , co pozwoli nam uzyskać wyłącznie cosinus, ponieważ po prawej stronie występuje cosinus.

II sposób

Zaczniemy od prawej strony, gdzie można skorzystać z przekształcenia jedynki trygonometrycznej , co pozwoli nam uzyskać wyłącznie sinus, ponieważ po prawej stronie występuje sinus.

Przykład 44

[kliknij aby rozwinąć]

Założenie: (mianownik nie może być równy ). Ostatecznie otrzymujemy , bo jeśli cosinus jest różny od zera, to tym bardziej cosinus podniesiony do kwadratu też jest różny od zera.

Przekształcanie zaczniemy od lewej strony, ponieważ jest ona dłuższa. Przyjrzyjmy się nawiasowi – występuje tu przekształcona jedynka trygonometryczna dająca cosinus podniesiony do kwadratu :

Dla ułatwienia zastosowano zapis , aby uniknąć problemów z działaniami na ułamkach, dzięki temu wiadomo, które elementy można skracać.